8 věcí, které děti s autismem chtějí, abyste věděli

V běžném životě je často nepoznáte. Vypadají totiž úplně stejně jako každý z nás, ale přesto přemýšlejí trochu odlišně. Největším přáním všech dětí s autismem je, aby se o této nemoci začalo více mluvit, aby je veřejnost nepřehlížela, neodsuzovala a nebála se s nimi navázat kontakt. Je to snad strach způsobený nevědomostí, co nás nutí být k těmto lidem lhostejní? Proto jsme si pro Vás připravili 8 věcí, které byste měli vědět o dětech a všech lidech s autismem.

Autism doesn't come with a manual. It comes with a parent who never gives up.

Zdroj: pinterest.com

1. Všichni nejsou stejní

Stejně tak, jako každý z nás je originál, tak i děti s autismem jsou rozdílné. Každý má odlišné projevy a také se vyskytuje mnoho různých forem. Pokud jste tedy narazili na jedince s poruchou autistického spektra, tak jste potkali pouze jednoho, který se ale může lišit od všech ostatních. Jedinečnost a originálnost je krásná věc, která by měla být uznávaná.

2. Obtížně navazují přátelství

Tohle rozhodně neznamená, že nechtějí kolem sebe žádné přátele. U autistů se dají rozlišovat celkem čtyři typy sociálních interakcí, avšak není nutné je znát k navázání kontaktu. Je jen důležité vědět, že někteří jsou více uzavření a jiní jsou zase schopni více komunikovat, proto bychom jim měli s komunikací pomoci a přizpůsobit se jim.

3. Používají jiné intonace hlasu než ostatní lidé

Občas děti s autismem používají jinou intonaci hlasu, než jejich okolí a rodina. Může se zdát, že jejich hlasy někdy znějí mechanicky či roboticky. Zní to zcela neobvykle, ale pro lidi s poruchou autistického spektra to je docela běžné.

Sometimes real superheroes live in the hearts of little children fighting big battles. Autism. Autism awareness. www.puzzle-pack.com

Zdroj: pinterest.com

4. Spontánní překvapení nejsou zábavné

Děti s autismem mají rádi svojí denní rutinu a nečekanými překvapeními je neohromíte. Takže to, co se zdá být velkou zábavou pro běžného člověka, může být  pro autisty velice nepříjemné.

5. Úzkosti a strach nemusí být způsobeny pouze autismem

Daná úzkost a strach bývají často způsobeny skutečností, že vznikla určitá situace, které děti s autismem nerozumí nebo jí právě neočekávaly. Kdybyste byli v jejich kůži, možná byste se také báli.

6. Preference stejných jídel znovu a znovu

Mnoho dětí s autismem upřednostňuje stejné typy potravin každý den. Toto může souviset s jejich potřebou jednotnosti nebo také rutiny. Proto není nic neobvyklého, když děti několik let v kuse každý den snídají čokoládové kuličky s mlékem a večeří rohlík se šunkou.

7. Divné pohyby

Pokud vidíte na veřejných místech, jak si někdo tře ruce o sebe nebo hýbe se svým tělem sem a tam, nedívejte se na něj jako na někoho špatného nebo zvláštního. Pravděpodobně jste se setkali s autistou, kterému tyto pohyby pomáhají, aby se cítil pohodlněji a bezpečněji.

8. Nálepka autista

Autismus nedefinuje lidi s touto nemocí. Tito lidé definují autismus. Nikdo by neměl ostatní soudit jen podle toho, že je to například autista nebo člověk s jinou nemocí. Nikdo nechce nosit štítek: “Já jsem autista”. Víc, než cokoli jiného, tito lidé chtějí, abychom je vnímali úplně stejně jako naše přátele nebo rodinu.

Výsledek obrázku pro autism quotes

Zdroj: pinterest.com

Uložit odkaz do záložek.