Co letos děláme?

Aktuální ročník se zabývá poruchami autistického spektra neboli zkráceně PAS. U dětí trpící touto poruchou je narušen duševní vývoj hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Už víte, proč máme tedy všude letos puzzle? Pořád ne? Tak my vám to prozradíme. Právě dílek puzzle bývá často zobrazován jako symbol autismu. Svým způsobem to vyjadřuje, že autismus je jakousi záhadou. Tuto záhadu se letos budeme snažit odhalit, aby i široká veřejnost věděla, co tyto poruchy obnáší. A společně, tak budeme moci “propojit světy”.

Proč jsme si vybrali právě děti s PAS? Je to jednoduché. Chceme, aby se o poruchách autistického spektra rozšířilo povědomí u veřejnosti, aby lidé s touto poruchou mohli žít plnohodnotný život stejně tak, jak ho žije každý jiný. I když si to mnoho z nás neuvědomuje, tak s lidmi trpícími touto poruchou se setkáváme denně.

“Pokud znáte jednoho člověka s autismem… Tak byste měli častěji chodit ven. Začněte trochu žít. Je nás opravdu hodně a jsme úplně všude.” – Judy Endow

PAS je jedna z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, na které bohužel neexistuje žádná léčba. Na první pohled na dětech s poruchou autistického spektra není nic zvláštního, avšak jejich vnímání světa kolem nás je přece jenom odlišné. Reakce na podněty každodenního života, jako jsou například zvuky, světla, barvy, doteky a pachy, jsou odlišné od těch běžných. Jejich reakce se můžou zdát někdy přecitlivělé, někdy třeba neadekvátní situaci a pro veřejnost tedy nepochopitelné. Bohužel tyto projevy se nedají přirozeně ovládat, avšak při pravidelných a intenzivních terapiích dochází k významnému zlepšení těchto projevů, ale také motoriky, psychiky i komunikace.

Letos jsme se rozhodli spolupracovat se střediskem rané péče Educo Zlín z.s.. Educo každý rok pro rodiny s dětmi trpícími autismem pořádá terapeutický víkend, který pomáhá jak dětem, tak i celé rodině. Vzájemně si odpočinou a navážou pevnější rodinné pouto, které je pro nemocné děti důležité. Naším cílem je prostřednictvím benefičního galavečeru tento víkend financovat.

Že jste o galavečeru ještě nic neslyšeli? Podívejte se na předešlý článek. Součástí bude také dražba předmětů slavných osobností, koncert známých zpěváků, ale na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. A nejlepší na tom je, že tohoto galavečeru se můžete zúčastnit i vy!

Budeme se na vás těšit!

Tým Percipio

Uložit odkaz do záložek.